OUR SCHOOL FAMILY


Untitled Document

OUR SCHOOL FAMILY

Principal : Mrs Shuchi Gupta M.A English , B.Ed

Headmaster : Mr. Raman Arora M.C.A, M.Sc (IT), B.Ed

PGT GROUP QUALIFICATION
01. Ms Reempy Mahotra (Computer)   MCA, BCA
02. Mr Manoj Singh (PHE)   B.P. Ed, M.P.Ed
03. Ms. Monu Gupta (Physics)   M.Sc (Physics)
04. Ms Kusum Rakwal (English)   MA (Eng), B Ed
05. Ms Ankita Sharma (Biology)   M.Sc, B Ed
06. Mr Sunder Singh (Maths)   B Tech
07. Ms. Komika Sharma (Chemistry)   M.Sc (Chemistry), B. Ed
TGT GROUP QUALIFICATION
01. Ms Superna Koul   BA, LLB, B.Ed
02. Ms Suresh Chandel (Hindi)   MA, B.Ed
03. Ms Renu Jamwal (English)   MA, M.Ed
04. Mr Tek Chand (Maths, Science)   B.Sc, B.Ed
05. Mr Sunil Raskotra (Maths)   B.Sc, B.Ed
06. Ms Pratima Sharma (English)   MA, B.Ed
07. Ms Saroj Yadav (Hindi)   MA, B.Ed.
08. Ms Neelam Sharma (Sanskrit)   MA, B.Ed
09. Ms Sarojini Pandita (Science)   M.Sc, B.Ed
10. Ms Anuradha Sharma (Science)   B. Tech (Hons), M. Tech, B Ed
11. Mr Amit Kumar (Maths)   BSc, B.Ed
12. Ms Durga Devi (S.St)   BA, B.Ed
13. Mr. Deepak Kumar(Hindi)   M.A, M.Ed
14. Mr Kiran Kumar   M.A, B.Ed
P R T GROUP QUALIFICATION
01. Ms Santosh Dalmotra   MA, B.Ed
02. Ms Jaspreet Kour   BA, B.Ed
03. Ms Manpreet Kour   M.Sc, M.Ed
04. Ms Meenakshi   M.A, M.Ed
05. Ms Madhu Sharma   MA, B.Ed
06. Ms Parampreet Kaur   MA, B.Ed
07. Ms Netra Sharma   B.A (Arts), B.Ed
08. Ms Charu Khanna   B Com, P.G (Mass Comm.), B. Ed
09. Ms. Ramandeep Kour   M.A (Sociology), M.Ed
10. Ms. Sukriti Sharma   M.A (Edu, Philosophy), B.Ed, CTET
11. Ms. Isha Sharma   M.Sc (Home Sc), M.Ed, NET
12. Ms. Neha Choudhary   B.Sc, B.Ed, M.Sc
13. Ms. Preetika Sharma   MA(English), B.Ed
14. Ms. Sonakshi Gandotra   B.Sc, B.Ed
NURSERY WING QUALIFICATION
01. Ms Narinder Kour   Matric, NTT
02. Ms Sunita Koul   B.A, N.T.T, B.Ed
03. Ms Pooja Bakshi   B.A, B.Ed
04. Ms. Sradhanjali Panda   M.A (Home Sc), NTT, B.Ed
05. Ms. Sanmeet Kaur   B.A, NTT

           

 

LABORATORY ASSISTANT

 

1. Mr Sham Lal                                                        B.Sc, B.Ed

 

PHYSICAL TRAINING INSTRUCTION

 

1. Mr Rajeshwar                                                       B.P.Ed

 

LIBRARIAN

 

1. Ms. Darshana Devi                                              B.Com, B Lib Sci.

2. Ms. Manisha                                                         M.Lib Sci       

 

CRAFT

 

1. Ms Manju Sohal                                                   B.Sc (Home Sc), B.Ed

 

ART

 

  1. Ms Manju Kumari                                           B.A(Fine Arts)                     

 

MUSIC

 

1. Ms Parshotma Atri                                               B.A in Music

2. Mr Devinder Kumar                                            M.A Music     

DANCE

 

1. Mr Mohal Lal                                                     Diploma in Dance

 

OFFICE STAFF

 

1. Mr. Rakesh Khajuria                                               Accountant

2. Mr. Vinod Bhatt                                                     Clerk

3. Mr. Anil Jagotra                                                      Office Superintendent

4. Ms. Sheetal Pathania                                               Office Clerk

5. Ms. Kamini Sambyal                                              Office Clerk

 

 

LAB ATTENDENT

 

  1. Mr. Satpal
  2. Mr. Raj Kumar

 

GARDENER

 

1. Mr. Rampal

 

HELPERS

 

  1. Ms Usha Devi
  2. Ms Santosh Sharma
  3. Ms Santosh Kumari
  4. Ms Sheela Devi
  5. Ms Bimla Devi

6..Ms Veena

7..Ms Santosh Sharma

8.Mr. Adesh Kumar

 

SWEEPERS ( Safaiwala )

 

  1. Mr. Sunil Kumar
  2. Mr. Satpal
  3. Mr. Sarveshwar
  4. Mr Balram

 

CHOWKIDAAR

  1. Mr. Nir Mohan
  2. Mr. Mohinder Kumar
  3. Mr Krishan Pal
  4. Mr Tarsem
  5. Mr Kewal