Achievements:

 

ENGLISH DECLAMATION

 Jammu Sahodaya  inter school  English declamation competition 2018-19 for the junior category was hosted by APS Damana, On 7th august 2018.This category included students from 6th to 8th  standard.

Topic for the Declamation was “Empowered youth as Partners for change” .The list of personalities was attached for each contestant to personify himself/herself on the above mentioned topic. 25 schools participated in this competition. Two students of AFS, Jammu participated in this event. The details are:-

 

1)         VII –A – Dimple Sharma as “Kiran Bedi”.

2)         VIII- B – Tanushka Rakwal as “Indra Nooyi”

 

Tanushka  Rakwal bagged third Prize.



 

A)  Air force school Jammu participated in PUNJAB OPEN CUP NATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP- 2018 from 17th to 19th  August 2018 organized by JAPAN SHOTOKAN KANNINJUKU  KARATE ORG. PUNJAB at multipurpose Hall Guru Nanak Stadium  Near Durga Mata Mandir Ludhiana.

Gold Medal Winners:-

1.                                                      Subakh Rajput

2.                                                      Tushant Gupta

Silver  Medal Winners:-

3.                                                      Mritunjay Gupta

4.                                                      Manik Banmotra

5.                                                      Nikhil Chib

Bronze  Medal Winners:-

6.                                                      Vineet Pal Singh

7.                                                      Simran jeet Singh

8.                                                      Anuj Dutta

9.                                                      Kushagar Sharma

10.                                                  Shivanshu Jamwal

11.                                                  Jayesh Baskar

12.   

 

B)            10th STATE SPEED BALL CHAMPIONSHI ORGANISED AT Jammu

         University by J& K Sports speed ball Association on 16th to 20th Dec.

In our school 34 students participated in this championship. AFS Won

Total 17 medals

7        Gold

5        SILVER

5        BRONZE

 


Pratham Balgotra bagged one Gold  in (200 mts) and two Silver (4*100 and 4*200 relay).



Inu Sharma  won Two medals with one Gold (High Jump) and one Bronze (Lon g Jump).


1)     Ritik Singh Slathia  achieved best athlete trophy in WAC Air Force School Athletic championship held at  Hindan with two Gold (400 mts and High Jump) and two Silver (4*100 and 4*200 relay).


CLASS X RESULT (2017-18)

SCHOOL TOPPER
 
MS KHUSHI SINGH -- 97%
MS INU SHARMA      -- 93%

BETWEEN 75% -- 90%
1. KRITI GUPTA                  -- 89.6%
2. TANIA SHARMA             -- 89.6%
3. SHAGUN MAHAJAN      -- 89.2%
4. GURSHEESH KOUR       -- 85.2%
5. DIVYANSHU PANDEY    -- 85%
6. AKSHAAN GUPTA           -- 84%
7. MANPREET KOUR         -- 83%
8. RITIK SHARMA               -- 82.4%
9. GURJEET KOUR             -- 81.8%
10. RAKSHIT ARORA         -- 80.4%
11. SHIVAM MALPOTRA   -- 79.8%
12. RITISH VERMA             -- 78.8%
13. SMILE CHAHAL            -- 78.2%
14. PALAK GOSWAMI        -- 78%
15. SHUBHAM                       -- 77.4%
16. SONALI SHARMA          -- 77.4%
17. ANANDITA SINGH         -- 77.2%
18. SURBHI GUPTA               -- 77%